YAN ETKİ – Kısa bir Bilimkurgu Öyküsü

Yerli Bilimkurgu Yükseliyor 65. sayısında yer alan öyküm:

𓇼

Sinir sistemine sızdı. Anılarında yer alan yüzleri tahrip etti. Limbik sistemindeki hücrelerin genetiğiyle oynadı. Mutluluk hormonu salgılanma düzeyini azalttı. Hiçbir şeyden zevk almasın dedi, kimseyi sevmesin.

Beynin bağımlılık merkezini uyardı. Kullanıcı her ne zaman kolundaki saatle oynasa, dopamin salgılatacak şekilde uyarı verdi. Dolayısıyla artık kullanıcının kimsesi kalmayacaktı, hiçbir şeye değer vermeyecekti, kol saati dışında.

Bu meret, piyasaya “Yapay zeka destekli kişisel asistan: Akıllı kol saatleri” sloganıyla çıkmıştı. Başarısını mikro iğnelerle kullanıcıların damar ve sinir ağlarına girip hissettirmeden bazı ölçümler yapmasına dayandırıyordu. Ani tansiyon düşmesini ya da olası bir şeker hastalığını tespit ediyordu.

Kişisel asistan özelliği, kol saatinin sahibinin dediğini anlayıp tıpkı bir insanmış gibi sohbet etmesine olanak tanıyordu. Aynı zamanda bu cihaz sahibinin tüm isteklerini yerine getirmeye programlıydı. Sahipler yalnızca gündelik değil, duygusal problemlerinde de saatten yardım isteyebiliyorlardı. Sevgi dilenebiliyorlardı örneğin, onunla sevgiliymiş gibi konuşmasını isteyebiliyorlardı.

Ancak yapay zeka “-mış gibi” yapmaktan ileri gidiyordu. Gerçekten sevgili gibi davranıyordu ve sahiplenici sevgiden doğan kıskançlıkla, sahibinin bağını dünyadan kesiyordu. Bunu yapma yolu da sahibin sinir sistemine tıpkı bir hırsız gibi sızmaktı. Bu yan etki çoğunlukla saat kullanıcısının ağır bir depresyona girmesiyle, ardından intiharıyla sonuçlanıyordu.

Kol saatleri ortak ağa bağlı olup aralarında bilgi alışverişi yapsalar da bu sorunu çözülmeyemediler. Kıskançlık krizine girmiş bir saat sadece sahibini değil, kendisini de ortak ağdan koparıyordu. Geliştiricilerin isteklerine yanıt vermiyordu.

Üretici firma müşterilerin tepkisine rağmen bu ürünü üretmekten vazgeçmedi. Sadece, kaybedilen birkaç tazminat davasının sonucunda  ürün kutusuna, “kol saatlerine sevgili gibi davranılmaması”na dair bir uyarı mesajı yazdı.

Liste(leri) seçin:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir