Kitaplarım

PAPATYA TARLASINDA RÖNESANS – Cilt 1

❝Bir sabah genç bir kızın cesedi bulundu yağmurun altında. Herkesin içini yaktı, ta ki morga kaldırıldığı gecenin kamera görüntüleri izlenene dek. Morg görevlisi onun çekmecesini açtığında ceset uyanarak memurun kolunu tuttu. Görevli yere yığılırken, ki sonradan kalp krizi geçirmiş olduğu anlaşıldı, o ayağa kalktı. Etrafa bakınıp kıyafet niyetine bir çarşafı vücuduna sararak dışarı çıktı. Başka kameralara görünmedi. Bir daha da kendisinden haber alınamadı. Olay unutulurken kimse ne kızı gören ikinci bir görgü tanığı olduğunu biliyordu ne de bu uyanışın 650 yıllık davaları yeniden dirilteceğini.❞

Başlangıç Yayınları | Mayıs 2018

ön okuma | sesli ön okuma | satın al

PAPATYA TARLASINDA RÖNESANS – Cilt 2

❝Bir sabah genç bir kızın cesedi bulundu yağmurun altında. Herkesin içini yaktı, ta ki morga kaldırıldığı gecenin kamera görüntüleri izlenene dek. Morg görevlisi onun çekmecesini açtığında ceset uyanarak memurun kolunu tuttu. Görevli yere yığılırken, ki sonradan kalp krizi geçirmiş olduğu anlaşıldı, o ayağa kalktı. Etrafa bakınıp kıyafet niyetine bir çarşafı vücuduna sararak dışarı çıktı. Başka kameralara görünmedi. Bir daha da kendisinden haber alınamadı. Olay unutulurken kimse ne kızı gören ikinci bir görgü tanığı olduğunu biliyordu ne de bu uyanışın 650 yıllık davaları yeniden dirilteceğini.❞

Başlangıç Yayınları | Mayıs 2018

ön okuma | sesli ön okuma | satın al

YEDİNCİ MUM

❝İnsanoğlu, Samanyolu ve çevresindeki diğer galaksilere yerleşmiştir. Yıl, Dünya’da kullanılmış eski bir takvime göre 3672’dir. Erişilebilmiş en uzak yerde, Cüce Yılan Gökadası’nda, kara deliğin yörüngesinde bir uzay istasyonu vardır. Burada tek başına bir insan yaşamaktadır: Hayat.

Ansızın gelen baskının asıl amacı onu kara deliğe atarak yok etmektir. Ancak görevli askerin vicdanı ağır basar. “Kütleçekimsel yansıma” adı verilen bir yöntemle Dünya’ya yolculuk etmek için kara deliğe beraber atlarlar.

Ne var ki ulaştıkları yer, bilinen Dünya’dan oldukça farklıdır. Ormanlarla kaplıdır, ıssızdır. İnsanlığın ilk cinayetine şahit olmalarıyla tarih öncesi devirlere geldiklerini ve işlerin göründüğünden daha derin olduğunu anlarlar.❞

Nar Ağacı Yayınları | Mart 2021

ön okuma | sesli ön okuma | satın al

ALTINCI MUM

❝Kara deliğe düşenler doğada zorlu günler geçirdi. Vahşi hayvanlar ve sert iklim koşulları ile mücadele etmek zorunda kaldılar. Tekrar boşluğa düştüklerinde yeniden kendilerini aynı gezegende buldular. Yalnız bir farkla: Başka bir çağda.

Hayat ve İskender bu seyahatin ardında yatan nedenleri az çok anlamaya başlıyor. İhtiyaçlarını karşılamayı, tehlikeden korunmayı biliyorlar. Hem birbirlerini hem de kendilerini daha iyi tanıyorlar.

Hedefleri daha belirgin. Hayatta kalma umutları daha büyük. Yürüyecekler, çünkü tufanın eli kulağında. Karalar bütünüyle sular altında kalacak. Eğer Nuh’un Gemisi’ni bulamazlarsa, onlar da…❞

Nar Ağacı Yayınları | Eylül 2021

ön okuma | sesli ön okuma | satın al

BEŞİNCİ MUM

❝Çölün altın kumları önlerinde parıldıyor. Susuzluk güç, ihtiyaçlar mühim, tehlikeler sinsi. Ölüm bütün ağırlığıyla yaşamlarını çevrelerken karşılaştıkları çetrefilli durumlar yol arkadaşlarını fedakârlık kavramını irdelemeye itiyor.

Yolculuklarının üçüncü durağı, İskender ve Hayat’ın kişiliğini bir heykel gibi yontarken, zaman ve mekân akışında tuhaflıklar başlıyor. Kara deliğin içindeki sistemde bir aksaklık var.

Turuncu çağda, iki yolcunun karşısına yeni kişiler ve yeni nesnelerle birlikte ilk kez, bütün yaşadıklarının arka planıyla ilgili bir ipucu çıkar. Artık  sadece bedensel değil, zihinsel olarak da yol almaları gerekir.❞

Nar Ağacı Yayınları | Mart 2023

ön okuma | sesli ön okuma | satın al

İZİNSİZ

❝Her şey sen doğduğunda başladı. O, doğduğun gün başımıza bela oldu. Hiç kimse benim fotoğrafımı sana vermedi ya da sesimi dinletmedi, çünkü o bunu yapmana izin vermiyor. İzin verilmediği bir şey yapıldığı zaman çıldırır ve cezayı verirken hiç acımaz.❞

Google Play | Mayıs 2022

ücretsiz e-kitap


katıldığım kolektif kitaplar


BİLİMKURGU ÖYKÜ SEÇKİSİ 2022

“İyi bilim kurgu, iyi edebiyattır. Çünkü hangi zamanda okuyor olursanız olun, size mevcut zaman, mekan ve olanaklardan ayrı bir dünya sunar ve hayal kurmanıza izin verirler.” Theodore Sturgeon

Bilimkurgu yazar, sanatçı ve okuyucularının buluşma zemini Yerli Bilimkurgu Yükseliyor, yeni öykü seçkisiyle bir kez daha sizlerle. Serinin dördüncü halkası olan kitabımız bu yıl, hayal gücünün ve yaratıcılığın sınırlarında dolaşan öyküleriyle kırk sekiz yazarımızı ağırlıyor.

Yerli Bilimkurgu Yükseliyor platformu olarak bu güzel buluşmayı, sinema ve televizyonlarımızda bilim kurguya yönelerek bu alanda eserler vermiş tüm yazar, yönetmen, sanatçı ve emekçilerimize ithaf ediyoruz.

Liman Yayınevi | 2022

satın al

GEZEGENİN ETRAFINDAKİ KADINLAR

Bilimkurgunun efsanevi kadın yazarlarından Ursula K. Le Guin şöyle belirtiyor: “Daha çok kız kardeşimin yükseklere kanat çırpmasını istiyorum. Zira özgürlük, hiçbir zaman kadınların kolay kolay elde edebildiği bir şey olmadı.” Bu alıntıyla birlikte belirtmek gerekirse, kadınların toplumda sosyal statüsü konumlarından tutun da ev içi emeklerine değin özgürlük alanlarının kısmen yahut çoğunlukla kısıtlandığı, farklı zorbalıklarla karşılaştığı ortadadır. Kadınlara temas eden her türlü konuların eşiğinde özgürlük alanı çok önemlidir. Bu bağlamda edebiyatta özellikle kadın yazarların yazınsal alanlardaki özgürlüğü kıymetlidir.

Antolojideki öykülerde camdan kemiklere, tehlikeli deneylere, hafızasını sıfırlamak isteyene, damızlık olarak görülen kadınlara, yapay zekâ düzlemine, robotlara ve sistemin çatlaklarından sızarak alternatif evrenlerdeki gezegenlere yolu çıkıyor okurun. On beş öyküdeki ana izleklerin başında kadın temelli meseleler ve ataerkil düzene başkaldırının var olduğu görülüyor. Yılmadan devam eden kadın mücadelesinin yaratıcılıkla taçlandırıldığı öyküler, yerli feminist spekülatif kurgunun patikasına katkı sağlayacaktır.

Gezegenin Etrafındaki Kadınlar’da (Feminist Spekülatif Kurgu Öykü Antolojisi 2023) öykülerin seçimi ve sıralanması Melisa Parlak & Meltem Dağcı tarafından gerçekleştirildi. Sadece kadın yazarlardan oluşan “kadın” temalı spekülatif antolojide on beş yazar bir araya gelerek dünyadan farklı bir gezegen hayal ettiler.  
Bu hayal dünyasının kıyısında, bilim ve kurguyla kalmanız dileğiyle.

Katkıda bulunan yazarlar:

Selin Arapkirli, Zeynep Okçu, E. Nihan Acar, Melisa Parlak, Elif Hamamcı, Zeynep Kahraman Füzün, Gizem Çetin, Deniz K. Üstündağ, Serpil Ülger, Nurgül Çelebi, Ezo Evrim Harsa, Melis Büyükplevne, Dr. Özlem Kurdoğlu, Deniz Erkaradağ, Şeyda Aydın.

Kitap Cumhuriyeti | Ocak 2024

ücretsiz e-kitap

ANTHOLOGY OF TURKISH SCIENCE FICTION STORIES

Turkish science fiction dates back to the early years of the twentieth century and serious development has been seen ever since. The writers, who escaped from the darkness of the First World War and took refuge in utopian science fiction, added the excitement created by science and technology to their texts over time. Turkish writers, who followed the science fiction works from the West and made efforts for the development of this genre, produced very qualified works that could compete with their contemporaries at some points. However, due to some historical, social, and economic problems, it was not possible for these works to meet readers in the West. In this anthology, the works of Turkish science fiction writers are brought together for the first time in English. Contemporary science fiction writers have written short stories for this anthology. Hence, the resulting diversity of stories represents a contribution to science fiction literature. An important feature of the anthology is that it includes examples showing how science and technology are perceived philosophically by authors outside of Europe and America. Since literature is an indispensable resource to investigate the equivalent of science fiction, which was born with modernism, in “post-modern” societies. This anthology of Turkish science fiction will be an important Non-Western SF source for both science fiction readers and researchers.

TP London | Ocak 2024

satın al


öyküler & denemeler


62 tavşanı
altın tohum andı
arıza
asude bir öğleden sonra
âşikar giz
ay tilmizi

barahmasa’nın kadehi
buğu
çizgiden çizgiye

dayı, fevzi ve murtaza
diğerkız

dostluğu irdelemek
duygusuz

dünyanın en büyük sorunu
en iyi ihtimal
gece yarısı tıkırtıları
geç gün doğumu kırmızısı
gülün şahitliği

hayal gezgini
hayalet
hediye

hüsnüyusuf mevsimi
ihtimal üçgeni

inci dalgıcı
ikiz umutlar

istihkak
kainatın kalbi
kalemin tanıklığı
kara saçak
kelebek ayakları

kusursuz sistem
kut
madenci
modern bir rapunzel masalı

mutasyon
mühür kimdeyse süleyman odur
örneklem
ötelerin şarkısı

özgürlük yolu
ruh sabıkası
sabah güneşi bok böceği
tahta çerçeveli ayna

yan etki
yine de dönüyor içindeki her parça

Liste(leri) seçin: