NFT, RedBubble, Tisho ve Diğer Şeyler

Dijital zanaat parmaklarımın ucunda.

NFT

NFT, adını son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kavram. “Takas Edilemeyen Token” anlamına geliyor, yani NFT de bir tür kripto para birimi ama burada kripto paralaşan şey sanal bir varlık. Resim olur, müzik parçası olur, sanat eseri olur, internet sayfası olur… Bilgisayara yükleyebildiğiniz her şey, NFT’ye dönüşebilir.

Ben de NFT dünyasına PTR ile ilgili yaptığım iki çizimle girdim. Henüz satışa sunmadım, ancak koleksiyonları artırıp altyapıyı da hazırladığım zaman… NFT bağlantılı güzel şeyler ortaya çıkabilir.

Ben de NFT dünyasına girdim.

Metaverse

Son zamanlarda duyduğumuz teknolojik kavramlardan biri de metaverse. Sanal evrenler, 2022 yılının en hızlı yükselen kavramlarından birisi olacak. Şirketler arsa satmaya başladı ama şunu söylemek gerekirse, şu an aslında gerçek anlamda metaverse diye bir şey yok. Yani varsa dahi emekleme aşamasında.

Metaverse’in tam olarak hayatımızda olabilmesi için sanal gözlüklerin yaygınlaşması, insan beyni ve bilgisayar arasındaki iletişimin ilerlemesi, internet bağlantısının ve bilgisayarların güçlenmesi, bant genişliği ve işlem kapasitesinin artması gerekiyor. Bu da nereden baksanız beş ya da on yıl gerektiriyor.

Metaverse, fantazya ve bilimkurgu yazarları için eşi bulunmaz bir kavram. Düşünsenize, tek bir sanal gerçeklik gözlüğüyle Hogwarts binalarında, Orta Dünya’da, Arrakis gezegeninde ve nice bilimkurgusal, fantastik diyarlarda üç boyutlu olarak dolaşabileceksiniz. Eminim ki birçok kurgu yazarı da kendi evrenini görsel, işitsel, dokunsal olarak oluşturmak isteyecektir – sadece kelimelerle bir dünya oluşturabilmenin büyüsünün yerini asla tutmayacak olsa da!

Devil May Cry oyunundaki şato.

RedBubble

RedBubble, bir baskılı ürün sitesi. Tişört, kupa, sırt çantası, çorap, perde… Aklınıza ne gelirse onun üzerine tasarım baskılar yapıyor. Ayrıca kendi tasarımınızı satışa sunduğunuz bir dükkan da açabiliyorsunuz.

Ben de bir hesap açtım. Aslında uzun zaman önce açtım, bir yılı doldurdu sanırım ama satış olmadı.

Yakın zamanlarda RedBubble’a benzer bir şekilde kendi tasarımlarımı sergileyebileceğim bir Türk sitesi aramaya başladım.

… ve buldum.

Tisho

Tisho, kişiye özel ürün tasarlama sitesi. Burada da kupa, tişört, kapşonlu, telefon kapağı gibi çok çeşitli ürünler tasarlamak mümkün.

Şimdilik beş tane tasarım yükledim.

Hedefim, çizim yapmaya devam etmek ve sayılarını da kalitelerini de artırmak.

17 Ağustos 2022’de eklenen not: Bu yazıyı geçen yıl yazıp taslağa atmış ve çizim yapmayı bırakmıştım. Üç beş tasarımı hiçbir yerde duyurmamıştım. Bugün uzun süre sonra yeni bir tasarım ekledim. Pek ahım şahım değil ama zamanla gelişeceğiz.

Niyet ettim gün aşırı yeni çizim yapmaya! Siteyi düzenleyip, güncel çizimlerin takip edileceği bir sekme oluşturmaya.

Liste(leri) seçin:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir