Rock’ın Rusça Hali: Kino, Lyube, Slot ve nicesi…

Düzenli uyku her ne kadar beyni temizlemek ve yeni güne hazırlanmak için elzem olsa da, gece uyanık kalmayı severim. Algılarımı değiştirir. İlham kapıları açılır ve zihnim farklı bir uyanıklığa kavuşur. Elbette ki sağlığımı korumak adına bunu çok sık yapmadığımı, hatta son zamanlarda neredeyse hiç yapmadığımı söylemek istiyorum ancak henüz bir ergenken geceleri sıkça uyanık kalırdım. Muhayyilemde dolaşan serbest çağrışımlara renkli bir ışık gösterisini seyredercesine şahit olurdum. İşte, Rusça rock şarkılarını böyle bir gecede keşfettim.

2014 yılının -yanılmıyorsam- bir Mart gecesinde yaptığım şey basitti. Youtube’a “rusça rock” yazarak arattım. Karşıma çıkan ilk şarkı, Slot’un Lego’su oldu. Testere filmini andıran klibi ile birlikte güçlü müzikal altyapı da birleşince hayran olacağım yeni bir rock grubu bulmuş ve müzikal açıdan yeni bir dünyaya girmiştim.

Egom daha fazla istiyor,

Ona her şey az geliyor.

Birleştirici legoları kırdım

Ben kırdım.

Лего (Lego)

Esasında onlarca Rus rock müzik grubu var, ancak bu yazıda ben en çok dinlediklerimi tanıtacağım.

Слот (Slot)

Nu metal türünde müzik yapan bu grup, İgor “Cache” Lobanov ve Sergey “ID” Bogolyubskiy tarafından 2002’de kuruldu. Kuruluşundan bu yana, grup, 11 stüdyo albümü, iki remix albümü, iki mini albüm, iki canlı DVD, 24 single ve birkaç film müziği kaydetti.

İlk keşfim olduğu için bu grubun bende yeri ayrıdır. Bir dönem fan sayfası bile açmıştım. Hâlâ aktif olarak müzik yapmaya devam ediyorlar.

Slot

Yakalandık planlama ağına

Bekleme salonlarının pencerelerinden görüyoruz hayatı

3-4 treniyle gitmek şöyle bir şey:

Dünya üzerinde biz olmadan değişmiş bir şeyler.

Biz şampiyonuz, hedefimize ulaştık,

Ne yazık ki yaşamaya zamanımız kalmadı.

Зал Ожидания (Bekleme Salonu) *çeviri kaynak*

Daria “Nookie” Stavrovich

Alt başlık olarak Daria’dan bahsetmek istedim, çünkü solo projesi var ve şarkıları çok iyi. Sözleriyle, klipleriyle, müziğiyle, her şeyiyle. Бойся (Kork) adlı şarkının sözlerini daha önce paylaşmıştım.

1986 doğumlu Nookie, brutal vokale de yakışan güçlü ve özel bir sese sahip. Son olarak bir ay önce Горячо (Hararetle) adında bir şarkı çıkarmış.

Daria Stavrovich

Eğer kaderin bize de güleceğine inanıyorsak,

Uçurumun kenarında duruyor bile olsak

-Çaresiz ve biraz da çılgınız –

Demek ki hakikaten hayattayız!

Bu gözler ateşten daha parlak yanmakta,

Ve son vagondaki kırmızı lambadan daha parlak!

Bu boşa değildi! Bunların hiçbiri boşa değildi.

Ve hatırla, ancak risk alan zaferin şerefine içebilir.

Живы (Hayattayız) *çeviri kaynak*

МодеМ (ModeM)

ModeM, Slot’un solisti ve kurucusu Cache’nin projesi. Biraz daha yumuşak soundlu şarkılar çıkaran bu grubun işlerini de oldukça beğeniyorum. Daha bir hafta önce Сердцефикат (Okunuş: Serdtsefikat) adında bir albüm çıkardılar.

Bu arada, aşağıdaki şarkının isminde geçen Tsoy, efsanevi Kino grubunun kurucusu olan Viktor Tsoy.

Savaş çoktan bitti ama biz bilmiyorduk

Gençliğimizi daha kaybetmediğimize inanıyorduk.

Böylece yeni trenleri raydan çıkarıyorduk.

Цой умер! (Tsoy öldü) *çeviri kaynak*

End Zone

Cache’den devam edelim. End Zone, Cache’nin 1993 yılında kurduğu ve vokalde yer aldığı bir progresif metal grubu. 2000’e kadar aktif kalan bu grubun gitaristi ise Catharsis grubunun üyelerinden Oleg Mişin.

Bu açıdan Rusya’nın Volvox’u diyebiliriz. (Volvox, Şebnem Ferah ve Özlem Tekin’in yer aldığı eski bir rock grubuydu.) Diğer üyeler de bugün çeşitli gruplarda müzik yapmaya devam etmekte.

End Zone

End Zone, birer ikişer yıl arayla enstrümantal ağırlıklı üç adet albüm çıkardı: First Bequest, Thalatta et Thanathos ve Eclectica. İlk ve son albümlerde şarkılarda söz varken ikinci albüm tümüyle enstümantaldir. Dinlediğimde oldukça hayran kalmıştım. Başka dünyalara taşımıştı beni; mitolojik, şiirsel, gerçekliğin sınırlarının genişlediği dünyalara.

Mikro-hayat… Birinin asla çıplak gözle görmeyeceği sonsuzluk…

İnanıyorum ki moleküler uzayın sonsuzluğuna giden sırlı yolları bir gün açığa vuracağız.

Engin bir çölde bir avuç dolusu kum kaldır

Elindeki tüm tanecikleri say

Kum taneciklerinden birisi bile

Bizim sonsuz evrenimizdir!

Dual Infinity (İkili Sonsuzluk)

Louna

Bir diğer grubumuz da Louna. Grubun adı, brutal vokallerde oldukça iyi iş çıkaran ve tek tarafı kazınmış saçlarıyla havalı bir tarza sahip olan vokalist Lou’dan, yani Lousine Gevorkian’dan geliyor. Alternatif punk rock tarzda müzik yapıyorlar.

Louna

2010’da “Make It Louder!” adındaki ilk albümlerini çıkaran bu grubun adını gözünüz bir yerden ısırıyor olabilir. Özellikle bu blogu okuyorsanız. Evet! Doğru hatırladınız. 1984 kitabının incelemesinde, bu grubun kitap için yaptığı şarkıyı paylaşmıştım.

Şarkı sözlerini incelediğimizde genelde eleştirel bir temaya sahip olduklarını görüyoruz. Harekete geçmeyi; sistemi sorgulamayı, medyanın ya da yetki sahiplerinin kuklası olmamayı salık veren sözler sert ve cömert gitar sololarıyla destekleniyor.

Nasıl daha iyi bir dünya kurulur?

Nasıl savaşmadan yaşanır, nerede bize güç verecek şey?

Ve haberlerde yine roketler

Çocukların gözyaşları, terör dalgası

Ama “Bütün bunlar niçin?” sorusuna karşı

Sadece sessizlik… ve cevap yok.

Rezilce görmezlikten ve duymazlıktan geliyorsun

Kör değilsin, sözümü duydun mu?

Öyleyse cevap ver

“Neden?” sorusuna.

Зачем? (Neden?)

Елизиум (Elysium)

Elysium, Rusya’nın Athena’sı. Gerek sound’ları ve neşesi yüksek ska-punk tarzlarıyla, gerek de yaşama sevincini anlatan sözleriyle müzik uzayında yer alıyorlar. Bu grubu dinleyerek hayatınıza enerji katabilirsiniz.

Elysium

1995 yılında Nijni Novgorod şehrinde kurulan Elysium’un tamamını şuradan görebileceğiniz, dinleyebileceğiniz ve dahi indirebileceğiniz 19 albümü var. Son albümleri dört yıl önce çıkmış. Bugün hâlâ aktif olarak müzik yapmaya ve konserler vermeye devam ediyorlar. Bu sıralar “25 лет в космосе!” (Uzayda 25 yıl!) turnesiyle 25. yıllarını kutluyorlar.

Belki her şey o kadar da kötü değildir.

Belki bir mucize olur,

Belki bir gün ziyaret edersin zümrüt şehirleri

Yaz seni, ani bir dalga gibi örter

Ve seni güneş ışığının ritmine döndürür

Солнце (Güneş)

Catharsis

Bir senfonik metal grubu olan Catharsis, 1996’da gitarist Igor Polakov ve vokalist Sergey Bendrikov tarafından kuruldu. Şarkı sözlerinde Meltem Özkaya kitaplarını andıran epik ve fantastik temalar olan bu grubun 14 adet albümünü şuradan görebilirsiniz.

Catharsis

Yaklaşıyor mahrumiyet vakti

Neredesiniz nazik melekler,

Kuvvetli şeytanlar, neredesiniz?

Çalıyor kapıyı kar fırtınası ve yağmurlar

Nasıl da aceleci, mahrumiyet vakti

Henüz bulamadım, bulmam gereken şeyi

Yardım edin bana!

Время Потерь (Mahrumiyet Vakti)

Кино (Kino)

İşte geldik listedeki en değerli gruplardan birine. Kino, 80’lerin Rusya’sına damgasını vuran post punk rock grubudur. Ekşi Sözlük’teki şu yorum ne güzel tarif etmektedir: “Hiçbir ekstra ürüne, desteğe, klibe, materyale ihtiyaç duymadan kendi tarihini, kendi nostaljisini müziğiyle taşıyan bir grup Kino. Nostalji severler veya müzik seveler Kino’yu da sevecektir.”

Kino

Grubun kurucusu Viktor Tsoy, 1962’de Leningrad’da dünyaya geldi. 15 Ağustos 1990 tarihinde bir trafik kazasında ölmeden önce 28 yıllık kısacık ömrüne kalıcı şarkılar sığdırdı. Polina Gagarina tarafından coverlanmış halini de çok sevdiğim ünlü şarkısından bazı sözleri aşağıya bırakıyorum:

Daha yazılmamış kaç şarkı var?

Söyle bana guguk kuşu, çal.

Şehirde mi yaşamalıyım, kırsala mı çıkmalıyım,

Uzanmalı mıyım taş gibi, yoksa yıldız gibi parlamalı mıyım?

Yıldız gibi.

Kim o yalnız izden gidecek?

Güçlü olanlar ve tabi cesur olanlar,

Savaş alanında uğraşa baş koydular,

Akılda kalanların sayısı çok değildi,

Ayık kafayla, çelik bilekleriyle gittiler saflara, saflara.

Кукушка (Guguk Kuşu) *çeviri kaynak*

Любе (Lyube)

Lyube 1989’de İgor Matviyenko tarafından Lyubertsı şehrinde kuruldu. Bugüne kadar on albüm çıkaran grup, son albümünü altı yıl önce çıkarmış.

Lyube

Aşağıdaki şarkı, kulağınıza oldukça tanıdık gelebilir:

Gökyüzü gri bulutlarla kaplanmış

Sinirler gitar teli gibi titriyor

Sabahtan akşama kadar yağmur yağıyor

Zaman donmuş da sanki sonsuzluğa dönüşmüş

Her yöne saldırıyoruz

Tanklar, piyade ve topçu ateşleri

Bizi öldürdüler ama hala ayaktayız

Ve tekrar kendimizi savaşa taşıdık

Давай за… (… İçin Haydi) *çeviri kaynak*

DDT

DDT, Yuri Şevçuk tarafından 1980 yılında Ufa’da kurulan bir rock grubu. Grubun adı meşhur tarım ilacı DDT’den geliyor. Hâlâ müzik yapan bu grup, son yüzyılın en üretken gruplarından biri. Toplamda yirmi bir albümleri var. Son albümlerini bu yıl çıkarmışlar.

Kuruluşundan bu yana geriye kalan tek orijinal üyesi Yuri Şevçuk. Diğer üyeler değişmiş.

DDT

Beyaz nehir, damla damla maziyi anlatan,

Ah, nehir kolu, kanatlarına al götür,

Boğuluyorum, bu boşlukta, benim için

Sen – masada kadeh, sen – el üstünde göksün.

Белая река (Beyaz Nehir) *çeviri kaynak*

t.A.T.u.

Son olarak Rusya’nın en sansasyonel grubuna geliyoruz. 2000’lerin başında dünyada fırtınalar estiren t.A.T.u. Yuliya ve Lena adındaki iki genç kızdan oluşuyordu. Pop-rock türünde müzik yapan ve “All The Things She Said” şarkısı dillere pelesenk olan bu grup, yapımcılarının pazarlama stratejisi olarak lezbiyen-erotik imajla öne çıktılar. Ancak bu sahteydi. Daha detaylı bilgiyi şuradan okuyabilirsiniz.

t.A.T.u

2011 yılında dağılan bu grubun şarkıları oldukça enerjik. Şarkının temposunu artırmak için şarkı sözleri genelde kısa sözlerden ve tekrarlardan seçilmiş. Birkaç şarkıyı inceledim, öyle alıntı olarak konulmaya değer bir şey bulamadım.

Böylece bir içeriğin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sonraki içeriğe kadar mutlu ve müzikli günler!

Liste(leri) seçin:

Yorumlar

  1. Duygu says:

    Daha önce Rus halk şarkıları dinlemistim ve biraz da İsveç müziğine benzemesi açısından hoşuma gitti. Ama hiç Rus Rock Metal gruplarına bakmak aklıma gelmemişti. Grai adlı folk rock grubunu şiddetle tavsiye ediyorum. Ve bu yazı için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir