YEDİ MUM EVRENİ – Zaman Çizelgesi

Şu an okuduğunuz içerik Wattpad‘de ve burada eş zamanlı olarak yayınlanmaktadır. Yedi Mum kurgusal evrenine dahil olan kitapları, zaman çizelgesini oluşturmak istedim. Geride hiçbir soru işareti kalmayacağını ümit ediyorum. Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum.

Öncelikle “yan ürün/spin off” kavramından bahsetmek istiyorum. Yan ürün yahut spin off, bir yan karakterin, seriden bağımsız olarak başka bir hikayenin ana kahramanı olmasıdır. (bu tanım ekşi sözlük‘ten alıntıdır.) Örneğin Harry Potter’da bir yan karakter olan Newt Scamander’in maceralarını konu alan Fantastik Canavarlar serisi bir spin-off.

O zaman haydi başlayalım!

Zaman Çizelgesi & Kitaplar

… – 2092 / Bildiğimiz Dünya

Tek bir gezegen ve birbirleriyle rekabet eden onlarca ülke… Üçüncü milenyumun, yani 2000’lerin ilk asrı büyük bir karmaşaya sahne oldu. Süper güçler haricindeki tüm devletler, terör ve anarşiyle birlikte birer birer yıkıldı. Amerika, Rusya ve Çin son yıkılan devletler oldu. 21 Aralık 2092’de son Amerikan hükümetinin istifa ettiğini açıklamasıyla devletler dönemi sona erdi.

2092 – 2154 / Karmaşa Dönemi

Bir fetret devri, istikrarsız geçici yönetimler hariç hiçbir otoritenin olmadığı sonsuz bir kargaşa… Birçok canlı türünün soyunun tükendiği bir kitlesel yok oluş devri. Güvenliğin neredeyse tamamen ortadan kalktığı bu dönemi sona erdiren, akan kanı durdurmak için yeraltında örgütlenen eski devletlerin kadroları oldu. Güçlerini birleştirdiler ve tek bir dünya devleti kuruldu.

★ KÜRESEL BİRLİK (Kuruluş: 2154) ★

Çok dilli, çok ırklı, çok kültürlü ve oldukça otoriter tek bir Dünya devleti.

Bu devlette gündelik hayat, vatandaşların uyuma ve uyanma saatine varıncaya dek düzenlenmiştir. Geçmişe dair tüm kültürel unsurlar ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Kontrol edilen en önemli unsurlardan birisi de yeni neslin yetiştirilmesidir. Evli bir çiftin özel çocuk yetiştirme ehliyeti yoksa, ki bu ehliyet çok özel şartlar sağlandığında alınabiliyordu, bebekleri doğar doğmaz ellerinden alınıyor ve devletin elinde yetiştiriliyordu.

KRİSTAL KESİĞİ

Geçtiği Yıl: 2274

Baş Karakterler: Lara Şara, Peter Behr, Undine Fenstermaher

Küresel Birlik’in güçlü olduğu dönemde geçen bu kitapta otoriter devletin etkisini gözlemleyebilirsiniz.

YILDIZLARA DAVET VAR

Geçtiği Yıl: 2453

Baş Karakterler: Vatan Talatoğlu, Svetlana Lyapunova

2453, seride önemli derecede yer tutan bükümlenmenin icadının olduğu yıl aynı zamanda… Bu icat, Küre-Bir’in zayıflamasına da neden oldu.

2024 Güncelleme: Spin-off kitaplar iptal edilmiştir. Yukarıdaki karakterler, ayrı bir kitapta değil, serinin yedi kitabının içinde bahsedilecektir.

Bükümlenme: Uzay-zaman dokusunu önce burgu şeklinde büküp sonra geçiçi olarak delmek suretiyle uzayda büyük mesafeleri kat etmeye yarayan yöntemdir. Bu icattan önce uzay seyahatleri oldukça zorluydu ve uzun sürüyordu.

Bükümlenme sayesinde ise uzayda koloniler kurmanın önü açıldı. Artık “devlet” dendiğinde bir kara parçasının değil, bir gezegenin ya da yıldız sisteminin tamamı anlaşılacaktı. Dünya gezegeni artık bir açık hava hapishanesi değildi. Küre-Bir, 2994 yılındaki Tüm Silahlar Savaşı’na kadar resmi olarak yıkılmadıysa bile 2500’lerden sonra etkinliğini kaybetti.

»»——————-««

MİRANDA-BALAY: Üçgen Galaksisi’nde yer alan bir çift yıldız sisteminin ismi. Ayrıca, Vatan Talatoğlu ve Svetlana Lyapunova tarafından kurulan devletin adı. Önemi, Küre-Bir dışında kurulan ilk kalıcı insan yerleşimi olmasından geliyor, çok uzakta olmasına rağmen…

Bu yıldız sisteminde iki yıldız yedi gezegen var: Miranda büyük yıldız, Balay küçük yıldız; Aşina, Mayi, Kara, Geyik, Sigun, Bürküt, Erçin de gezegenler.

Miranda ve Balay… Temsili fotoğraf, kaynak.

Bu sistemde ayrıca bir kuyrukluyıldız da yer almaktadır. İlk keşfedildiğinde adı Sveta konulmuştu ama yüzyıllar içerisinde Savada’ya dönüştü.

DİĞER BAĞIMSIZ YERLEŞİMLER: Ekseriyetle Samanyolu’nda yer alan birçok yıldızın yörüngesindeki gezegenlerde irili ufaklı bağımsız yerleşimler kurulmaya başladı. Bunlardan, kitapta mekân olarak yer alan birisi Trappola yahut Kapan Yıldızı. Bu isim yerleşimci halk tarafından sonradan verilmiştir. Bugün biz TRAPPIST-1 olarak biliyoruz. ☺

★ KOZMOS BİRLİĞİ (Kuruluş: 29. yy) ★

29. yüzyılda kurulan bu birlik, ilk zamanlar birkaç yıldız sistemi yönetiminin birleşmesinden ibaretti. Yayılmacı bir politika izleyen Kozmos Birliği asırlar içerisinde Samanyolu Gökadası’nın neredeyse tamamını ele geçirdi ve insanlık tarihindeki ilk galaktik imparatorluk oldu.

Tüm Silahlar Savaşı: 2994 yılında Kozmos Birliği, Dünya’ya saldırdı. Bu savaş birliğe bir sıçrama sağlarken, 800 yıllık Küre-Bir’i resmi olarak yıkıp tarihe karıştırdı ve Güneş Sistemi’ni birliğin egemenliğine soktu.

YENİLMİŞLERİN ROMANSI

Geçtiği Yıl: 2993

Baş Karakterler: Rizado, Augustine Chart, Karin Malda

Dünyanın bu büyük savaş öncesindeki haline tanıklık edeceksiniz. Devlet otoritesi yok, haklar yok, gücü yeten gücü yetene…

ALBAES ÇOCUKLARI

Geçtiği Yıl: 3627

Baş Karakterler: Ethan Path, Aurora Ice, Musa, Ece

Kayıp Mühendisler Olayı’nı konu alan bu kitapta Albaes, Samanyolu’ndaki bir yıldızın adı ve Kozmos Birliği’nin yönetiminde. Albaes’in yörüngesindeki tek gezegen Kumburalba.

2024 Güncelleme: Spin-off kitaplar iptal edilmiştir. Yukarıdaki karakterler, ayrı bir kitapta değil, serinin yedi kitabının içinde bahsedilecektir.

Kayıp Mühendisler Olayı: Kumburalba, Kozmos Birliği’nin en önemli veri merkezlerinden biriydi. 3627 yılında bu verilerin yanıp yok olmasına neden olan bir kaza gerçekleşti. Bu kazaya Kayıp Mühendisler Olayı denildi.

»» 3672: Yedi Mum Serisi‘nin geçtiği tarih ««

Yedi Mum Serisi kitapları listesi:

Sıkça Sorulabilecek Sorular

S: Kitapları hangi sırayla okuyacağız?

C: Ana seri kendi sırasında okunur: Yedinci Mum-Altıncı Mum-Beşinci Mum-Dördüncü Mum-Üçüncü Mum-İkinci Mum-Son Mum.

S: Yedi Mum serisindeki tüm kitapları okumadan yan kitaplara başlayabilir miyiz?

C: Evet. Yan kitaplar olay örgüsü olarak hem birbirlerinden hem de ana seriden bağımsız. Tek başına bir kitap gibi. Yan kitaplar iptal edildi. Sadece ana seri olacak.

S: Ana seri 7 kitap, yan kitaplar da 4 adet, toplam 11 kitap olacak. Peki bu evrene dair içerikler bunlarla sınırlı mı?

C: Hayır! Özel hikâyeler ve özel içerikler bu evreni desteklemeye devam edecek, ta ki geriye anlatılmaya değer bir şey kalmayana dek… 2024 güncelleme: Yan kitaplar iptal edildi. Seri, yalnızca yedi kitaptan oluşacaktır.

Liste(leri) seçin:

Yorumlar

 1. Cennet Ceylin Kozak says:

  Sanıyorum ki detaylara kadar düşünülmüş bu düzende anlatılmaya değer bir şeyin kalmaması olanaksız. Oldukça detaylı düşünülmüş bir evren modeli ve kesinlikle merak uyandırıcı. Çok merak ettim hakikaten. Okuduklarımı tekrar okumaya niyetliyim. Okumadıklarımı ise en kısa zamanda okumaya. Yazılmamışları da şimdiden heyecanla bekliyorum. Başarılar, kalemine kuvvet! İnşallah emeklerinin karşılığını alır, pırıl pırıl bir okur kitlesine ulaşırsın. Son olarak burdan ailem olmak üzere… Tamam tamam, son kısım şakaydı. Seviliyorsun! 💗

  1. matriyarka says:

   Ben de seni seviyorum, çok teşekkür ederim canımın içi 💗

 2. Zeo says:

  21 hikaye 21 kitap yap mutluca ayrılalım bu seriden. 😀

  1. matriyarka says:

   Maşallah 😃

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir